Przejdź do głównej zawartości

Polecane

" A myślała, że już nigdy żaden demon jej nie zaskoczy." -Trzynasty księżyc

Mam wrażenie, że za chwilę się rozpuszczę. W chwili kiedy piszę ten tekst żar leje się z całego nieba i żaden wiatrak ani klimatyzator nie są w stanie mi pomóc. Ale się nie poddaję, byle upał mnie nie powstrzyma. I chociaż pot ze mnie płynie, ja dzielnie podążam śladem dwójki żniwiarzy, z ciekawością śledząc ich poczynania. A dzisiaj opowiem Wam trochę o "Trzynastym Księżycu". Jednak jeśli nie widzieliście opinii poprzednich części, zapraszam na Pustą Noc i Czerwone Słońce.

Moje 10 miejsc do zwiedzenia


[16.02.2018] Dzisiaj post trochę z innej beczki ,a mianowicie MOJE 10 miejsc do zwiedzenia. Tak, więc nie przedłużam i zapraszam :)

1. Wersal, a mianowicie Pałac Wersalski znajdujący się w Francji. Jego budowę rozpoczęto w 1661 roku. Mówią, że zarówno pałac, jak i ogród wersalski stanowią niejako odzwierciedlenie osobowości Ludwika XIV. Taką ciekawostką o Pałacu w Wersalu jest to, że najprawdopodobniej został wybudowany z zazdrości. 17.08.1661 roku Ludwik XIV został zaproszony do Nicolasa Fouqueta, który był urzędnikiem królewskim o wysokiej randze. Nicolas Fouquet zaprezentował królowi nowy zamek Vaux-le-Vicomte, podał kolację na złotej zastawie i zaprosił na premierowe wystawienie sztuki Moliera. Za to wszystko Fouquet drogo zapłacił, gdyż na rozkaz Ludwika XIV 05.09.1661 roku trafił do aresztu.
2.Wieża Eiffla, czyli znowu Francja. Wieżę Eiffla wybudowano z okazji wystawy światowej zorganizowanej na stuletnią rocznicę rewolucji francuskiej,a ona sama posłużyła jako brama na tereny wystawy. 300 metrowa budowla z żelaza powstała w zadziwiającym czasie 2 lat (1887 - 1889)


3. Hagia Sophia kościół Mądrości Bożej leży na terenie starego miasta Konstantynopola.
Zlecenie budowy wspaniałego kościoła wydał w 532r. wschodniorzymski cesarz Justynian I .Miał to być "kościół jakiego dotąd jeszcze nie było i nigdy nie będzie".W 1453r.  po zdobyciu Konstantynopola przez Turków został przekształcony  w meczet Ayasofya. Dobudowano wtedy w narożach 4 minarety.
4.Big Ben i London Eye.  Ostatnio dowiedziałam się ,że Big Ben to tak naprawdę nazwa dzwonu wewnątrz wieży, a nie samej wieży.  2 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower.


London Eye- budowla ukończona w 1999 r., nazywana również Millennium Wheel to koło obserwacyjne znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy.Koło ma wysokość 135 m, a jego pełny obrót trwa około 30 minut.


5.Klasztory Meteory- położone są w Grecji.Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku. Był nim Wielki Meteor, który zbudowano w latach 1356-1372. W kolejnych dekadach zaczęły powstawać następne.
6. Luwr- kiedyś pałac królewski, dzisiaj największe na świecie muzeum sztuki.W kompleksie budynków znajduje się muzeum liczące około 35 000 dzieł sztuki światowego dziedzictwa od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, w tym tych o największej sławie jak np. Mona Lisa pędzla Leonarda.7.Santorini to  przepiękna wyspa, zwana wyspą zakochanych, na której podziwiać można najpiękniejsze wschody i zachody słońca z widokiem na niebieskie kopuły świątyń i białą zabudowę.
8.. Wielki Mur Chiński- to nic innego jak systemy obronne składające się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata. Muszę was zmartwić muru nie widać z kosmosu (chociaż moja Pani z Geografii tak twierdzi!)9.Machu Picchu- jest to chyba najlepiej zachowane miasto Inków.Miasto zostało zbudowano w XV wieku. Pełniło wtedy funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego.Miasto opuszczono ok. 1537 roku.
10. Wodospad Niagara-wodospad na rzece Niagara, na granicy Kanady. Wodospad jest podzielony na dwie części- "amerykańską" i "kanadyjską".
No i na dzisiaj to tyle. Czy podobają Wam się takie posty? I co wy chcielibyście zwiedzić?
Pozdrawiam BB

Komentarze

 1. Z Twojej listy najchętniej wybrałabym Santorini, rzeczywiście piękna wyspa, Luwr oraz Wodospad Niagara.
  Świetny post !
  Pozdrawiam serdecznie
  http://fashionismaio15.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Klasztory Meteory <3 Niesamowite i chyba najmniej znane... :D

  http://dziennikarskiwarsztat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Santorinii jest na mojej liście, mam nadzieję że uda się kiedyś spełnić marzenie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne i piękne miejsca! Mnie się marzy Santorini, może uda mi się w te wakacje wyskoczyć z ukochanym na mały urlop :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesujący post :) Zakochałam się w wyspie Santorini, jest taka bajeczna. Chętnie odwiedziłabym jeszcze Machu Picchu.
  Miłego wieczoru
  My blog

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam tylko Luwr i wieżę Eiffela, reszta absolutnie cudowna, chce pojechać. Piekny wpis i bardzo zachęcające do odwiedzania zdjecia. Numer jeden zdecydowanie dla mnie Santorini - myślę o tym już od jakiegoś czasu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Londyn i Wielki Mur Chiński marzy mi się już od dłuższego czasu :)
  Wspaniała lista!

  Pozdrawiam, ifeelonlyapathy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam na Santorini. Mnie nie oczarowała...ale myślę że to kwestia gustu!
  Ja dodałabym jeszcze klify w Norwegii i Szkocji:)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba chciałabym zobaczyć każde z przedstawionych miejsc ;) Szczególnie, że dotychczas odwiedziłam jedynie Luwr i wieżę Eiffla :):)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tych które wymieniłaś zwiedziłam tylko Luwr i WieżęEiffla.

  Jednocześnie życzę Ci spełnienia całej tej listy. :)

  Zapraszam na nowy post (a w nim relacja z nart)
  Pozdrawiam! ♥ Mój blog - KLIK

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza