Przejdź do głównej zawartości

Polecane

" A myślała, że już nigdy żaden demon jej nie zaskoczy." -Trzynasty księżyc

Mam wrażenie, że za chwilę się rozpuszczę. W chwili kiedy piszę ten tekst żar leje się z całego nieba i żaden wiatrak ani klimatyzator nie są w stanie mi pomóc. Ale się nie poddaję, byle upał mnie nie powstrzyma. I chociaż pot ze mnie płynie, ja dzielnie podążam śladem dwójki żniwiarzy, z ciekawością śledząc ich poczynania. A dzisiaj opowiem Wam trochę o "Trzynastym Księżycu". Jednak jeśli nie widzieliście opinii poprzednich części, zapraszam na Pustą Noc i Czerwone Słońce.

Zapalmy znicze


[31.10.2017] Nadchodzi ten dzień niby taki poważny, powinniśmy rozmyślać nad przemijaniem czasu, nad tym co nieuniknione. Tymczasem większość z nas zachowuje się tak jak zwykle. Traktujemy ten dzień jako dzień wolny, w którym trzeba po prostu przejechać się na cmentarz, odbębnić to co trzeba, wrócić do domu i zacząć robić to co zwykle.

Dosyć długo zbierałam się do napisania tego posta. Wiele razy zmieniałam koncepcję i zastanawiałam się czy w ogóle warto. Stanęło na tym, że tak jak widzicie post jest, no cóż...o tym o czym jest.

A przechodząc do tematu. Wszyscy dobrze wiemy jakie jutro święto ( i jakie dzisiaj też). Pełno jest o nim w Internecie z racji tego, że coraz więcej dzieci zaczyna obchodzić Halloween (po polsku święto szatana). I chociaż ja sama mam do Halloween stosunek obojętny męczą mnie różnego typu posty na facebooku w stylu WSTYDŹCIE SIĘ JAK OBCHODZICIE HALLOWEEN, PRZECIEŻ TO NIEPOLSKIE ŚWIĘTO, TRZEBA OBCHODZIĆ 1 LISTOPADA!! Nie wiem jak wy, ale dla mnie niektóre posty tego typu są po prostu błazenadą.

Ale nie o to chodzi... Tak jak napisałam we wstępie to święto stało się po.prostu takową rzeczą, którą trzeba zrobić raz na rok. Nie wszyscy myślą w ten dzień o zmarłych, bo są inne rzeczy.

Szanujmy te święto ,nie bawmy się w jakąś dziecinadę. Skupmy się na tym na czym to święto polega. Na tych, których już z nami nie ma. Bo tak jak powiedział ks. Twardowski "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

Pozdrawiam BB

Komentarze

 1. To czas na zadumę, chwilę refleksji, wspomnienia...dobrze że mówisz o tym głośno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mądry, przemyślany, zachęcający do zadumy post... mam do tej sprawy bardzo podobne podejście do Ciebie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Oba święta się nie wykluczają, więc nie ma co porównywać i rzucać obelgami. Tu, gdzie mieszkam nie ma święta zmarłych i ludzie odwiedzają groby bliskich częściej niż u nas, jak tylko raz w roku, bo niestety tak to często bywa, że rodzinka raz w roku przywdzewa najlepsze ubrania, kupuje kwiaty i kupę zniczy i idzie na cmentarz, a przecież powinno się pamiętać o zmarłych na co dzień.
  Osobiście zapalę wieczorem świeczkę w oknie mojego pokoju.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej! Świetny post,podoba mi sie Twoja postawa, trzeba dawać ludziom do myślenia, sama jestem katoliczką i nie obchodzę Halloween, niestety niektore dzieci nie sa swiadomoe czy tak naprawde jest halloween, a rodzice nie interesuja sie ich losem co moim zdaniem jest złe.
  pozdrawiam
  :)
  życze błogoslawionego dnia
  !

  obserwuje i zapraszam do mnie :
  milentry-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. To już moja druga wizyta, bardzo mi się spodobał Twój blog.
  To prawda, że powinniśmy szanować święto Zmarłych, dlatego dla mnie Halloween poprzedzający ten dzień jest trochę absurdalny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny post, skłaniający do refleksji. Zresztą jak cały ten dzień taki refleksyjny. Szczególnie piękne są wieczory, kiedy na cmentarzu widać groby, na których są zapalone znicze i wszystko takie piękne i myśli się o swoich bliskich.

  https://livetourevel.blogspot.com/2017/11/fit-couple.html

  https://livetourevel.blogspot.com/2017/11/fit-couple.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie. Smutne jest, że ludzie zapominają o sensie tego święta. Co do halloween, to szkoda, że dzieci wolą święto, które zupełnie nie pasuje do naszej kultury. Z drugiej jednak strony nie ma co im się dziwić, przecież to tylko dzieci, a zbieranie cukierków i przebieranki, to naprawdę wielka frajda. Może w przyszłości ktoś wymyśli lepsze rozwiązanie niż te męczące posty o nieobchodzeniu halloween i szatanach chodzących po ulicach. :/

  Pozdrawiam
  https://by-venvs.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Z roku na rok widzę, że ludzie coraz bardziej mają w nosie to święto. Powinniśmy pamiętać o swoich bliskich, których już z nami nie ma. Ale nie tylko 1 listopada :)
  Mój blog - Klik

  OdpowiedzUsuń
 9. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że od razu po tym święcie zaczynają się pojawiać ozdoby świąteczne. :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny post. Pierwsze dni listopada to piękny czas zadumy, nostalgii, wspomnień. Nie zapominajmy o tym i o naszych bliskich. Pamiętajmy o nich nie tylko w te święta, ale przez cały rok. Palenie zniczy to piękna tradycja. Oby tylko nie wyparły ich te wirtualne ...
  https://pm-m.pl/274-hurtownia-zniczy-wkladow/

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza